Sa oled siin
E-TAIMERAVI RAAMAT
TAIME_ ja LOODUSRAVI RAAMAT
Mul pole saladusi-olles üle 20 aasta inimesi taimeraviga aidanud, on mul kogemused, mis alt ei vea. Paraku liigub ka loodus– ja taimeravi alal palju väärinfot, kasvõi see et pea kõiki liigesehädasid ravitakse hobusesalviga, külmetushaiguste korral pole peale küüslaugu ja sidruni midagi vaja ja üheksavägilase õitega lausa vähki..., rääkimata uutest suundadest toitumises, mida nüüd igasugu kursused vahendavad. Seepärast jagan oma taimetarkusi oma kodulehel, lootes et valeravi jääb vähemaks ja inimesed on tervemad ja usaldavad eestis kasvanut välismaa imetoitude ja ravimite asemel. Eesti pikad päevad ja jahedad ööd annavad meie taimedele rohkem toimeaineid kui välismaistel ravim-ja maitsetaimedes on. Näit köömned ja paljud teised maitsetaimed sisaldavad rohkem eeterlikke õlisid, kibuvitsamarjad rohkem C vitamiini, mustikad ja mustad sõstrad antioksüdante jne. .
Taimeravi on teadus omaette, kasu on siis kui oskad kasutada õigeid taimi, mis on korralikult kuivatatud ja ilusa värviga. Värv peab olema samasugune nagu looduses või kirkam veel. Koos salvide ja tervisliku toiduga saab kindlasti tervist parandada, ja ei pea kohe ravimeid tarbima hakkama. Muidugi kui on tegu eluohtliku haigusega või ägeda põletikuga, siis tuleb kiirabi kutsuda... samuti on arstidel võimalused ja aparatuur et teha uuringuid ja analüüse. Nurgataguseid mehkeldajaid on palju, inimesed on mugavad, kõike on kohe ja kiiresti vaja, tihti peale suurte rahasummade äraandmist on aga ring samas kohas täis ja arstidki ei saa enam aidata. Oma tervise eest pead ise hoolitsema. See kodulehe raamat on kõigile neile, kes tahavad ise end aidata ja esivanemate tarkused meelde tuletada.
Katrin Luke
Karepa Ravimtaimeaia perenaine, hariduselt ja elukogemuselt fütoterapeut.
ASTMA
Segu altee või kassinaeri juurest, aed- liivateest, põldosjast, iisopist, kibuvitsamarjadest . Teesegusse võib lisada ka saialille õisi, punet, teelehte ja kassinaeri ja altee õisi, kui ei ole juurt. Juures on rohkem limaaineid. Põldosjas olevad räniühendid on hea ehitusmaterjal limaskestale. Veel võib aeg ajalt segusse lisada kõrvenõgest organismi tugevdamiseks . Süüa ka maasikaid ja peterselli, et ei tekiks kehvveresust. Vahel võib lisada ka kuldjuurt toonuse tõstmiseks eriti kevadel ja sügisel kui organism on vastuvõtlik nakkushaigustele ja nõrk. Siis võib teha ka päevakübara tinktuuriga immuunsüsteemi tugevdavaid kuure. Kibuvitsamarjades olevad karotiinid aitavad limaskestadel taastuda. Taimed hoiavad limaskesta puhtana, väljutavad lima, muudavad bronhhides limaskesta tugevamaks, parandavad enesetunnet ja tugevdavad ka organismi. Iga haige organism vajab haigusega võitlemiseks ka suuremat kogust C vitamiini, seda annavad kibuvitsamarjad teesegus, aga ka kõik marjad, mida olete omale varunud eestimaa loodusest. Lisaks võiks teha inhalatsioone männipungade, iisopi ja aed-liivateega. Ja Määrida mõne hea külmetuse salviga, kus on nulu, männiõli, taimi. Süüa porgandisalatit, tomateid, kõrvitsat jm karotiine sisaldavaid köögivilju koos või või õliga. Lisaks ka jälgida individuaalset toitumist, näit gluteiini ja piimatalumatusega inimesed. Kevadel süüa värskeid taimesalateid -vt retseptid alt. Tugevdada organismi toidu, karastamise ja organismi üldtugevdavate teedega nagu kõrvenõges, raudrohi, maasikalehed ja metsmaasikad. Minu õpetaja ütles ikka et astmaatikule on piip sama, mis narkomaanile nõel ... endaga tuleb vaeva näha !
Meie teed ja salvid:ASTMAATIKU TEE ,KÜLMETUSE SALV
BRONHIIT JA KÖHA
Haigestudes võiks teha keedise islandi samblikust ja kibuvitsamarjadest.
Võta 1 peotäis kibuvitsamarju ja peotäis islandi samblikku-keeda 30 min, lase seista 45 min kaane all. Sega, kurna ja joo. Parem soojalt. Võib mett lisada. Tee võtab ära ärrituse hingamisteedes, eemaldab lima, kibuvits annab karotiini ja C vitamiini, viimase vajadus haigena suureneb. JA annab ka jõudu. Hiljem võib teha teed pärnaõitest, aed. liivateest, iisopist, kassinaeri ja altee õitest, lehtedest juurtest. Lisada ka kibuvitsa marju või saialille (kui pole korvõieliste talumatust). Tugevama toimega on iisop, lisada võib pärnaõit, paiselehe lehti, õisi, milledes on lima. Paiseleht on hea taim, kui on kopsudes mäda, ta toob mäda välja. eriti hea on korjata kevadel värskeid õisi ja teha neist siirupit, mida saab talvel kasutada. Ka noortest lehtedest saab teha. Kindlasti teha inhalatsioone männipungade, iisopi ja aed-liivateega. Juua võib ka männi ja kuuseokka teed või jooki, mida saab valmistada toorestest võrsetest. Määrida kopsude piirkonda-rinnale ja seljale salvi, mis on tehtud taime, hane, -või searasvast või õlist ja vahast taimed ja eeterlike õlidega. Teha võib ka meekompresse koos nulu, liivatee, eukalüpti, kadaka, nulu, männipunga eeterliku õliga. Mee sisse võid panna ka jahvatatud taimi-männipungi, aed-liivateed, apteegitilli, e. fenooli seemneid. Et taimed paremini meega seguneksid, sega nad eelnevalt vähese õliga pudruks, või valmista hästi tugev tee ja sega see mee sisse ja määri segu seljale ja rinnale. Abi ei saa nõrkadest taimedest-tugevad taimed on männipungad, sookail (võetakse 1 spl korraga 3-5 korda päevas), aedliivatee, iisop, apteegitill e fenkol. Ravimine peab olema kompleksne, st korralikku teesegusse vaja on limaaineid sisaldavaid taimi kui ka eeterlikke õlisid ja tanniine sisaldavaid taimi. Ainult küüslaugu, sidruni ja üheksavägilase õitega jääb ravi nõrgaks . Neid võib kõrvale tarbida. Süüa porgandisalatit, tomateid jm karotiine sisaldavaid köögivilju koos või või õliga. Lisaks jälgida ka individuaalset toitumist, näit gluteiini ja piimatalumatusega inimesed. Kevadel süüa värskeid taimesalateid -vt retseptide alt. Järelravi ajal süüa tervislikult, palju värvilisi köögivilju ja marju, hoidiseid, nõgese ja põldosja teed limaskestade taastumiseks, ja puhata. 3-4 nädalat kulub vähemalt taastumiseks.
Haige vajab ka rahu ja pingevaba elu - nii haiguse ajal, kui järelravi ajal.
Hoia end!
Meie teed ja salvid :bronhiidi tee,köha tee,islandi samblik,iisop,külmetuse salv,
BRONHIIDI TEE, ISLANDI SAMBLIK, PÕLDOSI, KIBUVITSAMARI ,KÜLMETUSE SALV
DEPRESSIOON,NÄRVIPINGE,STRESS
Tugeva hirmutunde ja depressiooni korral on parim veisesüdamerohi. Kas tee või tinktuurina. Tinktuuri soovitan ise teha, sest need on paremad. Veel on head rahustavad taimed kurgirohi, meliss, monarda. Närvisüsteemi tugevdav ja lõõgastav on basiilik. Pimedusega kaasneva stressi korral on hea naistepuna tee või tinktuur 2-3 nädalaste kuuridena. Kivipuravikus on ained, mis tõstavad dopaniini taset oraganismis, tasuks proovida.Ka teisi seeni,mis on päikese käes kuivada või vähemalt seista lastud 1-2 t.Siis saab organism neist D vitamiini. Veel on värviteraapia. mereroheline-kollane värvus, mis on päikeselise ilmaga mereääres, kaldavees või basseinis on ka stressivastase toimega, samuti küünlaleegi ümber olev valgussõõr. Liikumine ja füüsiline koormus aitab, Jaluta, jookse looduses, metsas - värskes õhus, tee trenni või aiatöid, ole päikese käes, igaüks leiab oma viisi. Kui kõigest sellest pole kasu, siis pöördu arstide poole. Murede korral räägi lähedastega, või psühholoogiga. jagatud mure on pool muret. Ka loomad võtavad stressi vähemaks, ka oma koer, kass, lind ... DEPRESSIOON, STRESS, NÄRVIPINGE.
Meie teed ja salvid: VEISE-SÜDAMEROHI,STRESSITEE,MELISS
DIABEET
On vaja toituda teadlikult, välja jätta nisujahu tooted, valge suhkur, mõned toitumisteraapiad soovitavad ka paleotoitumist, ehk üldse loobuda teraviljatoitudest jm tänapäeva töödeldud ja aretatud toidust.Sobivad täisterajahust tooted,kuid poest ostes peab vaatama koostist.Kaubanduslikul kõlava nimetusega toode võib koosneda siiski peamiselt nisujahust ja magustajatest.Küpsetada saab ka ise-täistera jahust,riivitud porgani,kõrvitsa jm lisanditega.Võib valmistada seemnetest ja jahust krõpse,maapirnist kuivatatud krõpse jpm.Alusta päeva smuutiga,mis tehtud leotatud tatrast ja mustikatest.Mustikatega sama toime on ka sinikamarjadel.Kasuta maitsetaimi ja lauke! Taimeteedest on head mailane, maapirn, mustikavarred, võilillejuur, takjajuur, oakaunad, sinikalehed, saialilleõied,nõmm-liivatee, kasekäsn.Vaheta taimeteesid 2-3 nädala järel.Võid ka igapäevaselt erinevaid teesid juua. Mustikamarju, aedube, sinikaid maapirni tuleks ka toiduna kasutada. Naha haavandite korral sobivad saialille ja varemerohu salvid.
Meie teed ja salvid DIABEETIKU TAIME TEE ,HARILIK MAILANE ,MAAPIRN
KASVAJAD
Kõige tähtsam on puhas ja mitmekesine toit. Nisujahu, valge suhkur, sojatooted, valmistoit, rapsiõli, keemiliste väetistega ja taimekaitsevahenditega kasvatatud köögivili tuleks menüüst välja jätta. Piirata ka ubade, peakapsa söömist. Kalad, liha, piim peavad olema loodusest või mahetootmisest, siis ei sisalda nad hormoone ja on kasvanud loomuliku toiduga.Liha ja piimatoodete söömist tuleks piirata.Uuemate uuringute järgi on taimne toit parem kasvajarakkude ja uute kollete pidurdamiseks ja ära hoidmiseks. Kasutada tuleks spelta nisu, tatart, värvilisi köögivilju, leht ja spargelkapsast, paprikat, tomatit (kuumtöödelduna), peeti, maitsetaimi, külmpressi oliivõli. Osade kasvajate korral soovitatakse ka mõneks ajaks valku sisaldavatest toiduainetest loobumist. Ainult toortoit ja taimetoit on individuaalne ja mitte pikakas ajaks soovitav. Kuulda tuleks oma sisetunnet. Kuusekasvudest ja muust rohelisest toorainest ja marjadest smuutid on aga väga soovitavad. Kuusvõrse joogi retsepti vt retseptid alt. Taimeravi oleneb kasvajaliigist ja arengustaadiumist. On saadud abi saadud erinevate kasvajate korral kasekäsnast (parandab enesetunnet, vähendab valu, pärsib kasvajarakkude kasvu, vähendab kasvaja mõõtmeid) teravast kroonohakast (võib tõsta ka vererõhku,kuid puhastab lümfisüsteemi, takistab siirete levimist), lehtkapsast, seentest, takjajuurest, saialillest. Kasvajarakkude surmamiseks on kasutatud vereurmarohtu (nii teena, tinktuurina), seeni, jne. Takjajuur takistab vähirakkude pooldumist, osad seened blokeerivad kasvajarakkude. arengut.Toidu maitsestamiseks kasutada huulõielisi maitsetaimi-iisopit,punet,basiilikut,piparrohtu-neil on kasvajarakke pärssiv toime.Veresuhkur tuleb hoida madal! kui magusa isu-kasutada agaavisiirupit või kookospalmi suhkurt-nendel on glükeemiline indeks madalam kui suhkrul.Kõige ohtlikum on valge rafineeritud suhkur, Juuni lõpus, juuli alguses kogutud põdrakanep on hea lümfisüsteemi puhastaja ja vee väljutaja, korrastab hormonaalsüsteemi, võib kasutada ka kevadisi lehti toidus ja neid talvekski kuivatada!Peale operatsiooni ,kui on lümfid läbi lõigatud ja paistetus ei kao,soovitan lümfimassazhi ja põdrakanepit.
Vett väljutavad taimed on kaselehed, tuleks lasta seista 30 minutit termoses või keeta vaiksel tulel. Põldosi-keeta 30 minutit!!! Juua vee väljutamiseks.
Põdrakanep -hoida termoses 20 min.
Vereurmarohtu kasutada tinktuurina või teena, kasvaja siirete tekkimist pärssiva taimena.
Tinktuuri tegemiseks võib kasutada ka värsket taime-täita purk hakitud taimega ja valada üle viinaga.
Võtta 1-2 tl 3 korda päevas.
Taimi võib jahvatada blenderis või veskis jahuks ja lisada smuutidele uute tervete rakkude ehituseks ja organismi puhastamiseks. Sobivad-vesihein, põldosi, kõrvenõges, peedi- ja mangoldilehed, kasekäsna pulber jne. .
Igal kasvajal on oma käekäik ja ravi. Lisaks arstide ravile on oluline elustiil ja toit!
Soovitan raamatut Katrin Sak VÄHK JA TOIT
ja David Servan-Shreiber Vähi vastu
Retsepte ja taimeinfot, ja kuidas ise kasutada taimi leiate ka minu raamatutest Korilase aastaring ja tervendav Kokaraamat
Annan nõu taimede, toidu ja eluviisi kohta individuaalsel vastuvõtul. Registreerimine 5296536 või ravimtaimed@hot. ee . Konsultatsiooni tasu 50 EUR 1 tund, järgnev tund ja külastus 35 EUR. Kaasa infomaterjal. Õpetan ka taimi tundma, annan kaasa taimede näidised või istikud, kui tahate ise varuda oma taimevaru.
Meie teed ja salvid: TAKJA JUUR ,TERAV KROONOHAKAS;PÕDRAKANEP ,KASEKÄSN ,SAIALILL ,ürdisoolad
Teisi taimi võib saada eritellimises –saatke soov ravimtaimed@hot.ee
KEVADVÄSIMUS
Saabub veebruaris,kui päev läheb pikemaks ja valgemaks,organism ei suuda muutustega kohe harjuda.Organism on tihti ka haigustest ja toas viibimisest nõrgaks jäänud ja mineraalide-vitamiinide varud vähenenud.Seega tuleb keldrist-sügavkülmast välja võtta need hea-parema varud,mis sinna sügisel pandud.Mustad sõstrad,maasikad,astelpaju marjad,jõhvikad..jne.Taimeteedest on parimad-kõrvenõges,raudrohi,kibuvitsamari,maasikalehed .Organismile võib teha ka puhastuskuure teelehe,kaselehe,ja põldosjaga.Väsimuse korral võib kasutada ka kuldjuurt.Kui sügavkülmas on naati,karulauku,murulauku-siis ka need on viimane aeg salatiks-supiks-pirukaks teha!Looduses võib leida peale lume sulamist nõgesevõrseid,mida võib kasutada smuutides,kotletitaignas või suppides.Meie oleme esimesi nõgesetutte leidnud päikesepooses metsasetvas juba veebruari lõpupäevadel.Märtsis saab juba ka vahtramahla .Ja kogu talvel ka kuuse noori oksatippe-eelmise aasta võrsetest kasvanud.Okkad eemaldada,lisada nendele vett ja blendris peenestada,siis kurnata,soovi korral vett lisada ja ongi jook valmis,üks parimaid mineraalide-vitamiinide allikas-aasta läbi.Eestist siberisse küüditatud inimesed keetsid kuuseokastest teed-ja jäid ellu ka üli viletsa ja napi toiduga.Tänapäeval on kuuseokkaid tarvitatud loodusravi toodetes,ka joogina-,näiteks lätis valmistatud jook HO-Fi,mida soovitatakse ja sklerosis multifleksi,kasvajate,parkinsoni tõve jm raskete haiguste korral.
vt ka RETSEPTE meie kodulehel! Loe ka minu raamatuid KORILASE AASTARING ja TERVENDAV KOKARAAMAT,kus kirjas,mida kõike saab ravimtaimedest ja loodusandidest teha !
Meie teed ja tooted: ELUJÕU TEE ,ROHEJAHU ,KÕRVENÕGES ,RAUDROHI ,KEVADE PUHASTAV TEE
KÕHUKINNISUS
Süüa köögivilju, kõrvitsat, kabatsokke, peeti, karusmarju, ploome.
Linaseemneid võid jahvatada, võtta 1 tl sisse ja juua vett peale, või segada hapupiima sisse. Võtta enne sööki või õhtul. Vajadusel suurenda kogust.
Kasutada toidu maitsestamiseks maitsetaimi, neist võid teha ka teed pune, tüümian, fenkol, basiilik, köömned, aedtilli seemned, jahvata ja vala üle keeva veega, lase tõmmata 20 min termoses.
Petersellis, mesiputkes on ensüüme mis aitavad, kui kõhunääre ei tööta korralikult, aga neid tuleks tarvitada toorena salatites ja võileiva pea. Sapierituse suurendamiseks saialill, kibuvitsamari. Tihti on viga vales toitumises ja väheses liikumises. Söö maapirne soolestiku mikrofloora parandamiseks . Abi on ka merekapsast, mida võid salatina süüa. Ja kuivatatud merekapsast võib teed teha.
Meie teed ja salvid: KARULAUGU VÕIE ,SEEDIMISE TEE
KÕHULAHTISUS ,SOOLTEPÕLETIKUD
Abi saab lepakäbidest, tammekoorest, tedremaranast, Limaskesta taastamiseks võib pikaajalise kõhulahtisuse korral või soolepõletiku korral lisada ka saialille ja põldosja (viimast tuleb keeta 30 min). Viiruste ja reisides lõunamaal võib abi olla ka nelgist ja koirohust Alati tuleb pikaajalise kõhulahtisuse korral välja selgitada põhjus. Kui nädalaga pole teed aidanud, tuleb pöörduda arsti poole. Antibiootikume ja ravimeid ilma uuringute ja analüüsideta pole mõtet sisse võtta. Tegu võib olla pankrease probleemidega, soolekasvajatega, tsöliaakiaga, soolte mikrofloora võib olla paigast ära jne. Siis vastavalt ka ravi ja toitumine. Eriti on tähtis õige toitumine tsöliaakia korral.
Meie teed ja salvid:LEPAKÄBI,KÕHU TEE
KÕRGE KOLESTEROOL
Harilik mailane, tatraõied. Segudena võilille juur, pähklilehed, tatraürt, saialilleõied, kuuseokkad, hobumadar. Linaseemned putrudes, salatites, küpsetistes. Täistera ja kiudainerikkad toidud, küüslauk, murulauk, kõrvits, täisterahelbed ...
Meie teed : HARILIK MAILANE,KOLESTEROOLI TEE
KÕRGE VEREROHK
On tingitud kolesteroolist, neerude puudulikust tööst (vedeliku hulk kehas on suur) või närvipingest. On ka teisi põhjuseid, kuid need on peamised. Vastavalt siis ka taimed vt haiguste järgi.
KRAMBID
Lõõgastava ja rahustava toimega taimed- vaarikalehed, monarda, basiilik, piparmünt, pune, põdrakanep, nurmenukk, siniladva juured. Epilepsia korral vältida soolaseid toite, et vedeliku hulk kehas ei põhjustaks rõhku.
KÜLMETUSHAIGUSTE JÄRELRAVI
Võta aeg maha ja puhka. Taasta oma mineraalainete varud. Tarbi vitamiinirikkaid sööke ja jooke, sest haigusega on need kahanenud. Sobivad ravimtaimed on nõges, raudrohi, saialill, kibuvitsamarjad, maasikalehed. Meie toodetest on sellised elujõutee ja rohejahu. Maitsetaimed, eriti petersell, sisaldavad rauda ja mikroelemente. Marjades on karotiine ja vitamiine. Karotiine omastab organism paremini rasvainetega, seega võib teha koore või talupiimaga marjasmuutisid, magustoite kohupiimaga. näit kibuvitsa ja lodjapuu siirupiga, kisselle, teha rohelisi (näit karulaugu, lehtkapsa, spinati, spargelkapsa jne) suppe koos koore ja võiga. Kotletitaignasse võid panna kõrvenõgese või rohejahu (meil on mangoldilehed, tüümian, petersell, nõges, põdrakanep), maitsetaimi kasuta iga toidu valmistamisel ... Kui oled kasutanud antibiootikume, siis tarvita maapirni mugulaid, siguri või võilillejuurt. Nendes olev innuliin on toiduks seedekulglas elavatele headele bakteritele. Maapirni saab detsembrikuuni värskelt süüa, hilisemaks ajaks oleme teinud maapirni krõpse või jahu, mida talvel kasutada.
Meie teed ja salvid:
KÜLMETUSE TEE, KÜLMETUSE SALV, NINA SALV, PÄRNAÕIED ,TALVETEE ,JÕULU TEE
KURGU-JA MANDLI-JA HÄÄLTEPAELTE PÕLETIKUD
Tee valmistamiseks võiks kasutada kassinaeri või altee õisi, lehti või juuri, mis pehmendavad kurku, iisopit ja salveid, kes hävitavad oma eeterlike õlidega mikroobe, tammekoort, milles olevad tanniinid teevad limaskestad mikroobidele elamiskõlbmatuks, saialille, kes hävitab mikroobe ja annab ka karotiine, kibuvitsamarju C-vitamiini allikana ja karotiinide saamiseks et taastuks limaskest. Kui midagi kodus pole, võid esialgu teha ka mõne punase või oranži mahla soojaks ja lisada sinna nelki. Sügisel võiks valmis teha ka kibuvitsasiirupi, lisades sinna ka nelki, seda tarvitades hoiad kurgu korras ja ta kulub ära ka haiguse ajal ... Kurku võib määrida ka külmetuse või hanerasva salviga, teha meekompressi taimedega. Kibuvitsasiirupiga on ära hoitud isegi mandli operatsioonid ja mandlid taas korda saadud. Lisaks salvei ja iisopi tee. Kuidas siirupit teha –vaata kodulehelt! . Igapäeva menüüsse lisada porgandi salat õli või koorega, porgandi hautised ja vormiroad, maasikad, tomatid, kõrvits. Ja tugevdav tee nõgese, põldosja, raudrohuga. Väljaravimata mandlipõletik võib olla hilisema reuma põhjus - streptokokk jääb organismi.
Meie teed ja salvid: KURGU TEE ,KIBUVITSA TEE ,KÜLMETUSE SALV
LUUDE HÕRENEMINE
Valmistada võib ise pulbri kanamuna koortest ja põldosjast. Võtta seda sisse 1 tl päevas, segatuna C-vitamiini rikka mahlaga - mustsõstar, kibuvits, ebaküdoonia, astelpaju jne ... Kuna liigestele on kasulik kibuvitsamari, siis võiks kasutada kibuvitsasiirupit, mahla või teed,või jahvatatud kibuvitsajahu.Kaltsiumit on palju ka nõgeses, lehtkapsas, tilliseemnetes, petersellis, seesamiseemnetes, juustus,chiaseemnetes ja aedubades.KALTSIUM imendub ainult C vitamiiniga-olgu see siis piimatoode või taim,taimed sisaldavad juba ise C vitamiini! Aspiriini liigne tarvitamine võib soodustada luude hõrenemist.Luudele on kulumise korral väga hea ka sült ja igasugu kõhred,või kaua keedetud puljong-24 tundi. Laisemad tarvitavad ka zelatiini-võiks koos C vitamini sisaldava mahlaga,kibuvitsa teega või mahlaga ka.Valu leevendamiseks sobib varemerohu salv.
Meie teed: PÕLDOSI,VAREMEROHU SALV
MAOHÄDAD ,ÜLEHAPPESUS ,KÕRVETISED
Kanarbik aitab ülehappesuse korral. Limaskesta põletiku korral on hea islandi samblik, põdrakanep, kassinaeris, saialille õied ja õige toitumine. Hommikul kaerahelbe puder linaseemnetega, keelatud on praetud, suitsutatud, grillitud ja kulinaarleti toit, valmis tooted. Suits, alkohol. Soovitav on piima-köögivilja toidud. Haavandi korral võib kasutada saialille või porgandiõli või neid võis hautada. Saialille või on rahvameditsiinis tuntud ravim, ka taruvaiguga segatud võid on kasutatud, aga väikestes annustes. Islandi sambliku keedis ja kaerahelbe puder moodust avad maolimaskestale kaitsekihi, mis kaitseb ärrituste eest. Aspiriin jp. teised ravimid on maole ärritava toimega.
MEIE TEED : MAOTEE ,KANARBIK ,ISLANDI SAMBLIK
MAKSAPROBLEEMID
Maksaprobleemid algavad sellest et maks vajab puhastamist-selleks sobivad kaselehed,kõrvenõges,põdrakanep,saialill,raudrohi.Eriti tõhusad on kevadel kogutud taimed.Samuti võib taimi ka toidus kasutada-näiteks päõdrakanepit salatites kevadel,nõgest talvisel ajal kotleti taignas või smuutis ,suppides.
Meie teed :MAKSATEE,RAUDROHI,SAIALILL,KÕRVENÕGES
MEESTE EESNÄÄRME PROBLEEMID -PROSTATIIT
Taimeteedest põdrakanep, kuldvitsa ürt, väikeseõieline pajulill, nõgesejuured. Toiduks ka petersell, seller, kõrvitsaseemned.
Meie teed: MEESTE TEE ,PÕDRAKANEP
NAHA PROBLEEMID
Kui on tegu ohatise või suunurkade, näpulõhedega, kasutame kuusevaigu salvi, aga abi saab ka saialille salvist. Külma ilmaga kasutame huulevõideid mida olen ise teinud, kasutades she, mangi, muru - muru võid, nisuidu ja porgandiõli, vahel saialille õlitõmmist, jne. Lisan vaha ja mõnda head eeterlikku õli - näit magusat apelsini, mõni armastab piparmünti, suvel lisan monarda õlitõmmist. Võib teha ka värvilise, lisades mõnda marjajahu. Huuli võib niisutada ka saialillesalviga, ise tehtud võided on vabad sünteetilistest lõhna ja värvainetest, ja naftat suule või näole määrida mina näiteks ei soovi. Sügelevate allergiate korral oleme valmistanud paplipungadest salvi või õli. Lihtsalt tuleb pungad linaseemne õliga üle valada ja nädal hoida, määrida võib ka varem. Siis kuumutada ja lisada vaha. Võib teha ka palmi vm. rasvaga . Rasv sulatada ja pungad sisse. Hoida soojas, siis sulatada, kaane all ja kurnata. Kui ei saa paplipungi, võib kasutada ka haavapungi. Löövete korral võib teha ka kasepungadest või tõrvast salvi, Psoriaasi korral võib sinna lisada ka angervaksa õisi või juurt. Psoriaasi korral tuleks toituda teadlikult, vältida suitsutatud, praetud ja valmistoitu. Keelatud on suitsetamine ja alkohol, maksa tuleb hoida! Muidugi on hea päike ja merevesi. Oma kogemuste põhjal tean, et paplipunga salv on paljusid aidanud, lisaks maksa või stressitee, - sest paljudel tulevad laigud närvipinge korral... Suvel tulevad uued hädad putuka hammustuste ja kannalõhede näol. Kui herilane või mesilane nõelab ja oled aias, võta saialill, petersell, piparmünt, ja mulju ning määri hammustatud kohta. Aga aitab ka näit meie ninasalv, kus piparmünt sees, on abi olnud ka Vietnami Kuldtähe salvist. Kõikide teiste-sääskede, parmude, kihulaste, aga ka mesilase või herilase hammustuse korral aitab kuusevaigu salv. 2-3 korda vähemalt määrida. Aitab ka kannalõhede korral, kui 1 päev 3 korda määrid, saab järgmine päev ehk juba käiagi, aga määrida tuleb kuni paranemiseni. Haavast võivad sisse minna mikroobid ja põhjustada tõsiseid põletikke, roos e. vöötohatis näiteks, mida on juba keerulisem ravida. Minu patsiendid on abi saanud liigestesalvist, kus on soopihl, koos eeterlike õlidega, võiks olla ka põldosi ... sest temas olev räni on ehitusmaterjal nahale, on kasutatud ka salve, kus on soopihl, teeleht, saialill, põldosi, kasetõrv. Teha võib külmi kompresse tammekoore keedisega, kummeli teega. Ja juua neid taimi teena - soopihla, saialille, teelehte, kummelit, lisada ka kibuvitsa või tarvitada C-vitamiini sisaldavaid mahlu. Võib määrida ka sookailust tehtud salviga. Kuiva naha korral võib teha salve kortslehega, teelehega, kassinaeriga, aasristikuga ja taimerasva või õliga, naha taastumist soodustavad saialill ja põldosi, mida võib ka salvidesse lisada. Rahustava toimega ja vanu naharakke eemaldava toimega on salvides lavendel või lavendliõli. Võib panna ka seebi sisse. Nahka taastava toimega on saialille õied.
Meie salvid ja teed: KUUSEVAIGU SALV,PAPLIPUNGA SALV,PUHASTAV TEE,
LIIGESTE SALV,TAMMEKOOR
NAISTE PROBLEEMID
Kortsleht on menstruatsiooni korrastava ja põletikuvastase toimega, melissil, punel, monardal, vaarikalehtedel ja marjadel on silelihaseid lõõgastav toime, nad aitavad valude korral emakas, ka menstruatsiooni valude korral. Rohke vereerituse korral aitavad lodjapuukoor, raudrohi, kõrvenõges, hiirekõrv neil on verehüübimist soodustav toime. Kehvveresuse korral süüa maasikaid, peeti, kõrvenõgese ja raudrohu teed, ja lihast-punast liha. Kasutada toidu sees maitsetaimi, peterselli (raseduse ajal mitte liialdada), tilli, jne ...
Meie teed :NAISTE TEE,KÕRVENÕGES,KORTSLEHT,RAUDROHI
NEERU-JA PÕIEPÕLETIK ,KIVID
Ägeda põletiku korral tarvitada 4-5 päeva leesikakeedust, st 1 spl peenestatud lehti keeta 30 min kaane all, tasasel tulel. Sisse võtta 3-5 spl täit päevas. Võib teha ka pohlalehe teed, neid tuleb samuti keeta 30 min, ja lasta seista veel 45 min. Kurnata ja juua 1-2 tassi päevas. Hiljem võib juua peterselli, kuldvitsa, kaselehti (noored, maikuus ja juuni algul korjatud), rukkilille, kortslehte, segudesse võib panna ka mustasõstralehti, rukkilille ja kibuvitsamarju. Juua kasemahla, jõhvikamahla, süüa kurki, kabatsokki, kasutada salatites peterselli ja sellerit, arbuusi. Vene fütoteraapias on kasutatud ka arbuusiseemnetest tehtud teed ... kivide korral on kasutatud peterselli, hea kivide lahustaja on mustrõika siirup . Tee rõika sisse auk ja pane sinna 1 lusikatäis mett või roosuhkrut. Sulades tekib siirup, söö see ära ja pane auku uus mesi või suhkur. Võid teha ka mustarõika salatit mee või roosuhkruga, joo taimeteesid kuldvitsa, kortslehe, pohlalehtede ja peterselliga. tarvita kasemahla ja arbuusi . Kasemahla võib panna ka sügavkülma et oleks võtta. Mädase neerupõletiku korral on kasutatud ka roomavat madarat ja koldnõgest (näeb välja nagu valge iminõges, ainult õied on kollased, õitseb mais ja juuni algul, salumetsades)
Meie teed :NEERUTEE,RAUDTROHI,ROOMAV MADAR,PÕLDOSI
NOHU-JA PÕSKKOOPAPÕLETIK
Nõuab põhjalikku ja täpset ravi, kui tunned, et põletik on jõudnud otsaette, st otsmikuurkesse, ettepoole kummardades on terav valu otsaees ja silmade taga, siis ära viivita, vaid kutsu kiirabi! Samuti tuleb viivitamatult tegutseda, kui ninast tuleb mäda. Ise olen teinud kuumi soolakotte, mune, kaera-ja riisiga täidetud kotte pannud otsaette ja põsekoopale, teinud inhalatsioone, kauss on efektsem kui tänapäeva inhalaatorid, sest aur pääseb ka pea ligi. Auru valmistamiseks sobivad männipungad, aed-liivatee, iisop. Taimed kaussi, tuline vesi peale ja nägu kausi kohale, rätik üle pea. Seejärel panen ninna salvi või külmetusalvi - nii sügavale ninasse, kui vähegi saab. Ägedal perioodil teen seda 3-4 korda päevas. Vana nohu korral võib teha salvi ka angervaksa õitest või juurtest, ise panen natuke ka piparmünti sinna, kas taime või õlina. Ööseks võib otsaette või põsekoopale siduda kapsalehe, eriti hea on punane peakapsas, mis sisaldab ka joodi. Kibuvitsamarja tee muudab nohu vedelaks, on kergem, hingamisteid puhastavad salvei, iisop ja aed-liivatee. Neist võiks teha teed. Väljaravimata nohu võib olla hilisema reuma põhjus - streptokokk jääb organismi.
Meie teed ja salvid:NOHU TEE, IISOP,MÄNNIPUNGAD,LIIVATEE,NINA SALV,
PALAVIK
Ajast aega on kasutatud pärnaõie teed, viinasokke ja mitte ainult eesti rahvameditsiinis ... Mu enda lemmik on iisop ja islandisamblik koos kibuvitsamarjadega, panen pihutäie kibuvitsamarju ja teise pihutäie islandi samblikku-ja keedan 30 min, jätan pliidiservale 30 min jahtuma, segan, kurnan ja lisan head mett - vahel ka taruvaiguga mett. Veel võib teha angervaksa teed, tema on looduslik aspiriin, pune teed, mis on soojendav, iisop ajab higistama. Kui tunned, et külm on läbi käinud, siis võib abi olla ka melissist ja monardast, kuumast gripisupist (vt retsepti kodulehel), saunast, vannist, kuumast duššist. Või sidrun, ebaküdoonia (või kibuvitsamari ) ja ingver hakkida, lisada mett või roosuhkrut, ise kasutan ökopoe sidruneid, neid saab kasutada koos koorega, ja kuum vesi peale. See tee paneb vere käima ja ehk ei jäägi haigeks ... Palavik on tunnus, et organism võitleb. Seda ei tasu igal juhul alla suruda, vaid aidata organismi puhastavate teedega. Paratsetamool, mida leidub paljudes ravimites kahjustab maksa. Lapse maks areneb välja alles 15 eluaastaks-mõelge, kas tasub?!
Meie teed ja salvid KÜLMETUSE TEE,PÄRNAÕIED,KÜLMETUSE SALV
PEAVALU
Põhjused on erinevad. On saadud abi puhastavatest taimedest – nurmenukk, mailane. Spasmide korral basiilik, ka salatis või võileiva peal. Kui on tegemist õlaradikuliidiga (ragisev kael ja valusad kaelasooned), siis aitab määrimine 2-3 korda päevas soopihla (meil liigestesalv) ja soopihla või angervaksa tee joomisega. Suvel võiks juua angervaksa siirupist tehtud jooki, et soolasid välja ajada. Süüa ka musti sõstraid ja juua mustasõstralehe teed.
Meie teed ja salvid: NURMENUKK, HARILIK MAILANE,SOOPIHL,LIIGESTE SALV
REUMA JA RADIKULIIT
Soolade väljaajamiseks ja põletiku korral on parim soopihla tee, õigemini keedus, sest soopihlajuuri tuleb keeta 30 min ja jätta veel sooja kohta seisma. Kui on, võid lisada ka kibuvitsamarju, sest iga haiguse ajal C-vitamiini vajadus organismis suureneb. Pealegi on kibuvitsamarjades aineid, mis hoiavad liigeseid painduvate ja elastsetena ka kõrges vanuses. Minu õpingute ajal rääkis meie õpetaja Julia Korsikova ikka, et Venemaal on 70-80 aastased daamid, kes liiguvad imeilusasti paindlikult, sest nad joovad iga päev kibuvitsa teed. Soolade väljutamiseks võib juua ka angervaksa, mustasõstra lehe teed, kuldvitsa, kaselehti. Süüa köögivilju. Määrimiseks on kõige paremad salvid, mis on tehtud soopihlast, varemerohu juurest, männi, nulu ja kadaka eeterlike õlidega.
Meie kodulehelt on võimalik tellida soopihlast tehtud liigestesalvi ja soopihlast ja varemerohu juurtest tehtud seljasalvi. Mõlemad sisaldavad ka eeterlikke õlisid, mis parandavad vereringet liigestes ja seljas. Kui on vana radikuliit ja sundasendist või traumadest tingitud seljavalu, tuleks soopihlale lisada varemerohu juurt. Mõlemaid hautada kuumas rasvas või õlis 5-8 tundi. kuni varemerohu juur muutub läbipaistvaks. Lisada ka männipungi või oksatippe. Vältida soolast toitu. Pidevaks kasutamiseks sobib ka angervaksa siirupi jook. Retsept meie kodulehel ja FB. s Hea vahend nihestustele ja nikastustele, mis veel hiljemgi tunda annavad, on naistepuna õli, mis on valmistatud värskelt korjatud õitest ja heast õlist-näit viinamarjaseemneõli. Õied korjata ja õliga üle valada, lasta seista päikese käes 2 nädalat. Õisi võib lisada kui ruumi tekib purgis. 2-3 nädala pärast kurnata ja panna purgiga külma. Hea õli on violett punane - nagu su sõrmed peale korjamist, helekollased õlid on haltuura ja taimeravi häbiplekk!!! Need ei aita ka ... Valutavatele liigestele on pandud ka kapsa ja mädarõika lehti - leevendust toovad needki. Teha võib vanne nuluõli ja männiokstega.
Kulunud liigestele ja seljale on kasulik süüa sülti (sea, kana, kala, veis), mis on kodus keedetud, mida kauem, seda parem. Veel võib teha pulbri kohviveskis või blenderis kuivatatud kanamuna koorest, põldosjast ja võtta seda sisse 1spl päevas C-vitamiini sisaldava mahlaga. Kompresse võib teha ka altee lehtedega või juurtega, kui liigestes on vedelik kadund.
Meie teed ja salvid: SOOPIHLA TEE ,LIIGESTE TEE,LIIGESTE SALV,SELJA SALV,
SÜDAME RÜTMIHÄIRED
Viirpuu õied ja lehed. Kas tee või tinktuurina. Tinktuuri soovitan ise teha, sest need on paremad. Kui on vaja kiirest abi, siis soovitan tinktuuri, see jõuab kiiremini vereringesse. pideva arütmiakorral võiks teha tee kuure. Tõsisemate probleemide korral kutsuda koheselt kiirabi!
Meie teed ja salvid:VIIRPUU ÕIED
TRAUMAD
Kukkudes või väänates tuleks kohe panna haigetsaanud kohale külma kompress. Järgmisena kohe kas purustatud varemerohu juur või leht, katta puuvillase riidega, mitte kasutada kilet! Hoida kuni hakkab kipitama, siis eemaldada. Muidu kõrvetab naha ära. Kui on, siis võib määrida 2-3 korda päevas ka salvi või õliga. Varemerohu salviga saab ka haavu parandada, määrides haavaümbrust salviga. Väiksele kriimule võib lihtsalt peale panna. Põletuse korral saab abi linaseemneõlis leotatud varemerohust, saab juba esimesel päeval kasutada, kuusevaigu salvist - kui kohe peale panna, ja naistepuna õlist. Need asjad võiksid igas kodus sügavkülmas valmis olla (et ei rääsuks). Ise valmistame ka varemerohu salvi viinamarja-, lina- või sinepiõliga, oleneb vajadusest. Kui on põletushaavad, lisame ka saialille õisi ja põldosja naha taastumiseks ja teen salvi linaseemneõliga.
Meie teed ja salvid: VAREMEROHU SALV,KUUSEVAIGU SALV
SÜDAMES VALUD
Väikese valu korral on abi silelihaseid lõõgastavatest taimedest meliss, monarda, kummel. Meliss aitab ka valuga tekkiva hirmutunde korral Tugeva valu ja tõsisemate probleemide korral kutsuda koheselt kiirabi
Meie teed ja salvid: AED MONARDA ,VIIRPUUÕIED
VEENILAIENDID
Vereringet parandab varemerohu salv, võib lisada ka saialille õisi, teelehte, põldosja, rosmariini, majoraani, kastanit, kollast mesikat.
Juua tatraõie ja angervaksa teed. Toidus väldi nisujahu, margariine, transrasvu, valmistooteid. Kasuta kasvõi pool aastat tatart, peeti, veiseliha (mahedat), kala, köögivilju. Meie e-poest saab tellida taimi ja veenisalvi. Kui endal varemerohu juurt on saab teha ise salvi, kasutada võib ka kookosrasva ja eeterlikke õlisid.(lavendel,rosmariin,majoraan) Parim õli on viinamarja seemne õli salvi valmistamiseks või kookosrasv.Vanasti tehti salve searasvaga -täna peab vaaatama et oleks kodusea või mahedalt kasvatatud siga,muidu on rasvas hormoone jm jääke.
Meie teed ja salvid:VAREMEROHU SALV,VEENIDE SALV
VIIRUSED
Tugevda oma immuunsüsteemi punase päevakübara tinktuuriga või leotisega, mida saab valmistada termoses keeva veega, lastes tõmmata 2 tundi. Tinktuuri võid tilgutada kuuma vee sisse. Purpursiilikkübar on võimeline hävitama igasugu viiruseid, ka sea ja linnugrippi - niisuguse avalduse avaldasid 31 juhtiva ülikooli teadlased paar aastat tagasi, see on jooksnud läbi ka meediast. Seda kas ka apteegis müüdavad preparaadid aitavad alles uuritakse. Mina teen tinktuuri ise valmis ja seda värsketest taimedest. Häda korral sobivad ka kuivatatud, kui endal aeda pole. Räägitakse ka, et panna lahti lõigatud sibul või küüslauk tuppa - no eks proovige, igaüks ei talu lõhnagi, silmad hakkavad vett jooksma ja ainult sellest jääb väheks ... Hiljuti kuulsin terevisioonis ühte arst rääkivat, et viirus läheb ise mööda? Tuleb vaid palju vedelikku tarbida. Ei tea, miks nad siis antibiootikume välja kirjutavad ... Meie enesetunde teevad kehvaks mikroobide elutegevuse jäägid - seega tuleks tarbida taimi, kes sisaldavad saponiine - puhastavaid aineid - angervaksa, hobumadarat, pärnaõit ... ja loomulikult kui on köha või kurguvalu, siis ka nendele vajalikke taimi. Kõhugripi korral lepakäbi, tammekoort, lepakoort, tedremarana juurt - neis on tanniinid, mis teevad limaskestad mikroobidele elukõlbmatuks, lisaks nelki ja koirohtu, milles on eeterlikke õlisid, mis hävitavad mikroobe. Nõrga toimega on ka kummel ja naistepuna tee. Saialille õisi võiks kasutada limaskesta taastamiseks ja saialille südamikus olevad eeterlikud õlid ja tõrvad on ka mikroobe surmavad. Huule peale tulevat herpeseviirusest põhjustatud haava saab tohterdada kuusevaigusalviga, ise oleme sinna pannud haava või paplipungi, kuusevaiku, varemerohu juurt ja saialille õisi. Võtab valu ja aitab paraneda. Salv peab hauduma linaõlis 85-95 C juures 6-8 tundi, hiljem kurnan ja lisan 10% sulatatud vaha õli mahust. Kui teed rasvaga, võid ka tasasel tulel keeta 1tund. Näit kookosrasv, sea- ja palmirasv taluvad kõrget temperatuuri, ka oliivõli.
Meie teed ja salvid:
GRIPITEE,IISOP,TALVETEE,KÜLMETUSETEE,PURPUR-SIILIKÜBAR,JÕULUTEE
KUIDAS salve teha,saad lugeda ka Korilase Aastaringist ,mille kirjutasin 2012 aastal.Raamat on müügil raamatukauplustes ja saab laenutada ka raamatukogudest,nii raamatu kui e-raamatuna.Ka saab tellida koolitusi nii ravimtaimede kasutamisest,kogumisest ja salvide valmistamisest.
Käesolevaid materjale ei tohi kopeerida, paljundada, jagada ega muul moel kasutada ilma autori (Katrin Luke)loata. Materjal omab autorikaitset.